O ruchach ziemi cz. 3

Najbliższa z nich jest 275.000 razy dalej od nas, niż słońce. Aby obracać się w około ziemi, musiałaby biedź z szybkością 275.000 razy większą od słońca, czyli przebiegać 2.475.000.000 kilom, w sekundę! (2 miliardy).

I to gwiazda najbliżej nas będąca, która by krążyła zatem najpowolniej ze wszystkich!

Wszystkie inne musiałyby rzucić się w przestrzeń  z szybkością daleko większą, dziesięć, sto, tysiąc razy większą!… jest ich do nieskończoności.

Nie możemy w głowie swej pomieścić pojęcia o podobnej szybkości.

A wszystkie ono są stosunkowo większe i cięższe od ziemi. Ta, o której mówiliśmy, najbliższa nas (gwiazda alfa av konstelacji Centaura) waży nawet więcej od słońca.

Postawić kwestią, jest to rozwiązać takową. W istocie, złudzenie jest dla nas toż samo, czy obraca się niebo, czy ziemia. Każdy z nas mógł łatwo czynić spostrzeżenia w łódce będąc lub w wagonie kolei żelaznej. Na łódce odgadujemy w tej chwili, że brzegi pozostają nieruchome, lecz w wagonie często niepodobna wiedzieć, czy to my się poruszamy, czy też pociąg sąsiedni.

Otóż widzieliśmy już wyżej, że ziemia jest kulą odosobnioną w przestrzeni. Jeśli obraca się w około samej siebie, unosząc nas z sobą, możemy nic o tym nie wiedzieć. Nic ma przy tym żadnego wstrząśnienia ani hałasu. Jeśli niebo obraca się, natura nic też nam o tym nie mówi.

 

One Comment
  1. Reklama
    Styczeń 25, 2018 |